Стаття "Що вважаєтся правильним харчуванням?"

Дата: 27.04.2023 15:37

Що вважається правильним харчуванням?

Головні принципи здорового і правильного харчування:

1. Це їжа, яка дає організму всі необхідні речовини і містить: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини і клітковину.

2. Збалансованість харчування, мається на увазі високий вміст вітамінів і мікроелементів, який допоможе організму рости, розвиватися і залишатися здоровим.

3. Помірність - відповідність калорійності їжі тому, скільки малюк витрачає і як активно він рухається. Дитина повинна отримувати насичення і вгамовувати почуття голоду, але не переїдати.

4. Режим харчування, якого важливо дотримуватися з ранніх літ. Перерва між прийомами їжі повинна бути близько 3 годин. Важливо їсти в один і той же час.

5. Різноманітність - за добу дитині потрібно вживати продукти з різних харчових груп - білки, вуглеводи, молочні продукти, жири, фрукти і овочі.

Правильне харчування для дітей - меню

У меню на тиждень дитини закладу дошкільної освіти або школяра повинні бути: кожен день - овочі, фрукти, крупи і молоко; 1-2 рази на тиждень - риба; 1-2 рази в тиждень - червоне м'ясо (яловичина); 1-2 рази на тиждень - бобові; 2-3 рази - яйця; 2-3 рази - сир і сир; біле м'ясо.

Сніданок - основний і обов'язковий прийом їжі, який повинен забезпечити молоду людину запасом енергії на кілька годин.

Маленький секрет, як побороти небажання їсти зранку: годуйте дитину тільки тоді, коли її організм остаточно прокинеться.
 На пробудження потрібно від 20 до 40 хвилин, а прискорити цей процес допомагає ранкова зарядка.

У сніданок можна включити:

• каші (з маслом або молоком), макарони, картопляне пюре;

• яйця, сир;

• м'ясо або рибу;

• какао, чай, натуральний сік, компот або кава з молоком.

Обов'язково дітям потрібно пити воду.

Скільки потрібно води дитині на добу?
          30 мл на 1 кг маси тіла, обсягом 4% від маси тіла.

Обід - основний прийом їжі, під час якого дитині важливо отримувати перше, друге і десерт.

1.Перше - гаряче рідке блюдо: невелика порція м'ясного, рибного або овочевого супу, борщу, солянки або ін.

1. Друге - гарнір (каша, макарони, картопля) з додаванням відвареного або тушкованого м'яса або риби, котлети, тушкованих або свіжих овочів.

2. Десерт - солодкість з помірним вмістом цукру.

Важливо пояснити дитині, що ніякий бутерброд за корисністю не зрівняється з тарілкою гарячого супу.

Полуденок. Між обідом і вечерею доцільно зробити невеликий перекус, але найбільшу кількість їжі повинна з'їдатися саме у першій половині дня, під час сніданку і обіду.

Вечеря - легка,  включає гарячу страву. Вечеряти бажано мінімум за 2 години до сну.

Що запропонувати дитині на вечерю:

• яєчня або омлет;

• сир;

• тушковані овочі або рибу;

• відварне м'ясо;

• овочевий салат;

• гречану, рисову або вівсяну кашу;

• ​бобові зі свіжими овочами та ін.

Не забувайте правильно поєднувати продукти:

• сирі овочі і салати добре давати дитині перед їжею, вони тоді краще засвоюються і добре стимулюють травлення;

• Не використовувати в одній страві білки або жири різного походження. Наприклад, м'ясо не подавати з молоком, краще - з овочами;

• каші, макарони, картопля містять складні вуглеводи, тому їх краще чергувати для різноманітності харчування.

Продукти, від яких краще відмовитися:

• чіпси,  сухарики зі смаковими добавками;

• ковбасні та копчені продукти;

• будь-які напівфабрикати і фастфуд;

• гострі і дуже пряні вироби;

• консерви, спеції і багато солі;

• всі без винятку газовані напої.

Кисломолочні продукти, солодощі та фрукти слід їсти окремо.

Варто запам’ятати кілька простих порад для здорового харчування: «Насолоджуєтеся їжею, але не переїдайте. Не поспішайте під час їжі, щоб повноцінно насолоджуватися стравами. Коли ви їсте занадто швидко або відволікаєтеся – можете з’їсти більше, ніж слід. Не варто нехтувати сигналами про голод і ситість до, під час і після їжі».

7 основних рекомендацій щодо правильного  харчування звучать так:

• поживати адекватну кількість калорій зі здорових продуктів.

• Споживати різноманітну, корисну їжу.

• Зменшити споживання солі, цукру, жирів, а також технічно перероблених продуктів, трансжирів.

• Дотримуватися режиму харчування (3 основні прийоми їжі і 1-2 перекуси), сформувати здорові харчові звички.

• Пити достатньо рідини, в основному за рахунок простої природної води (зменшити споживання солодких напоїв).

• Дотримуватися правил харчової безпеки – чистота, свіжі продукти та ін.

• Бути фізично активними, рухатися протягом дня, не менше 30 хвилин для дорослих і 60 хвилин для дітей.

Головний спеціаліст  відділу державного нагляду

за дотриманням санітарного законодавства

Житомирського районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби