Важлива інформація!
Наразі в Україні діє військовий стан. Наші громадяни, іноземні друзі, волонтери та партнери роблять свій внесок в тяжкий час, як збір продуктів харчування та приготування їжі для цивільного населення та особистого складу війська України.
У літній період зростає кількість харчових отруєнь та інфекційних захворювань, які виникають внаслідок вживання неякісних продуктів харчування.
Це пов’язано з високою температурою атмосферного повітря, виїздами населення на відпочинок, на дачі, а також збільшення обсягів використання в харчуванні продуктів без термічної обробки (овочі, фрукти, зелень). З продуктами харчування можуть передаватися збудники сальмонельозу, дизентерії, ротавірусної інфекції, вірусного гепатиту А та інших захворювань.
Крім того, значну питому вагу становлять харчові токсикоінфекції, коли в продуктах або стравах накопичуються токсини різних мікроорганізмів.
Причинами харчових отруєнь та інфекційних захворювань, що передаються з їжею, є порушення технології приготування страв, їх неправильне зберігання, недотримання правил особистої гігієни як виробниками продовольчої сировини і продуктів харчування, так і споживачами в побуті. Найбільш небезпечними продуктами харчування для виникнення інфекції є багатокомпонентні салати (в першу чергу заправлені майонезом і сметаною), кондитерські вироби з кремом, вироби з рубленого м’яса (котлети, рулети, паштети), холодець та інші. У погано промитих фруктах і овочах можуть на поверхні бути збудники інфекційних захворювань, зокрема вірусних інфекцій.
Рекомендуємо дотримуватися простих порад як уникнути харчові отруєння та харчові токсикоінфекції:
- залучати до роботи із збору, розвантаження, транспортування харчових продуктів) осіб, які обізнані щодо поводження з харчовими продуктами та здоровий персонал (за відсутності підвищеної температури, кашлю, без ознак діареї, нежиті, відсутності ознак гнійничкових захворювань на шкірі, відкритих ран);
- дотримуватися обов’язкової гігієни рук осіб, що контактують з харчовими продуктами;
- сировину та готові харчові продукти приймати, зберігати та транспортувати окремо;
- при розфасуванні продукції перевіряти термін її придатності та умови зберігання. Це допоможе правильно розділити продукти й продумати ефективне та раціональне харчування на місці;
- оцінювати цілісність і герметичність пакування харчових продуктів та строки їх придатності. При огляді консервованих продуктів (плодоовочевих, м’ясних та рибних консервів) оцінити чи є негерметичні або браковані банки, які мають дефекти: патьоки, деформації, фізичний (неправдивий) бомбаж ібанки «хлопавки», та не допустити їх наступне зберігання та використання;
- сирі харчові продукти (риба, м’ясо тощо) піддавати термічній обробці (смаження, варіння або тушкування);
- продукти, які швидко псуються, – оцінити їх зовнішній вигляд, колір, запах та смак;
- зберігати харчові продукти з дотриманням температурних режимів – за можливості;
- дотримуватися гігієнічних вимог та технології приготування їжі.
- Готуйте салати, вироби з рубленого м’яса, холодець, кондитерські вироби з кремом в невеликій кількості, пам’ятаючи про те, що зберігати їх потрібно при температурі від + 2 ºС до +6ºС обмежений час
- Піддавайте повторній термічній обробці кулінарні страви попереднього дня.
- Дотримуйтесь технологій приготування страв у домашніх умовах, при цьому виконуючи наступне: ретельна обробка рук перед початком приготування їжі і після контакту з сирою продукцією; використовуйте окремий кухонний інвентар (ножі, дошки) для обробки сирих продуктів і готових виробів; ретельно промивайте зелень, овочі та фрукти.
- Розміщуйте в холодильнику продукти з умовою дотримання наступної вимоги: готові страви та напівфабрикати високого ступеня готовності – на верхніх полицях, сировина – на нижніх.
- Якщо ви відчуваєте себе нездоровим (особливо за наявності розладу шлунково-кишкового тракту, нудоти, болю в животі), не займайтеся приготуванням їжі для сім’ї та гостей.
- Не використовуйте при виїзді на відпочинок, при відправленні дітей на екскурсію або в тривалу поїздку харчові продукти, що швидко псуються.
УВАГА!
Особлива увага має приділятися харчовим продуктам, які було отримано від цивільного населення, а саме: кондитерські і кулінарні вироби, напівфабрикати з м’яса, риби (фарш, котлети, кров’яні та домашні ковбаси, тощо) домашнього виготовлення, а також грибні та плодоовочеві, м’ясні та рибні консерви, виготовлені в домашніх умовах.
У разі захворювання звертайтеся за медичною допомогою. Цим ви пришвидшите лікування і не допустите захворювань усіх членів сім’ї.
Бережіть себе і своє здоров’я! Слава Україні!
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)